Junior Rzeszów

Centrum Terapii i Rozwoju Dzieci i Młodzieży

Psychoterapia rodzinna

Psychoterapia rodzinna to cykl regularnych spotkań z psychoterapeutą systemowym, w którym uczestniczy cała lub przynajmniej kilka osób z rodziny. Uwzględnienie w pracy członków najbliższego otoczenia stanowi cenne źródło wsparcia w rozwiązywaniu trudności.  Terapia rodzinna proponowana jest wówczas, gdy zgłaszany problem istotnie wpływa na funkcjonowanie całego systemu rodzinnego.

Na konsultacje z terapeutą systemowym warto umówić się (tel.: 17 783 45 66; 817 411 000; 508 004 100) rodzinie, która doświadcza kryzysu, boryka się z trudnościami, które je przerastają, gdy w stosunkach rodzinnych występują m.in.: spięcia emocjonalne, frustracja z powodu nie zaspokojenia wzajemnych oczekiwań i potrzeb, trudności w komunikacji z innymi itp.

Systemowa psychoterapia rodzin pomaga przezwyciężyć problemy w relacjach, przywrócić harmonię we wzajemnym odniesieniu w sytuacji różnych zaburzeń emocjonalnych, osobowościowych czy somatycznych jednego (kilku) z członków rodziny, albo też w obliczu kryzysu związanego z etapem życia (np. „kryzys pustego gniazda”, „kryzys relacji rodzic – nastolatek”, „kryzys rodziny z dziećmi opuszczającymi dom”).

Częstotliwość sesji terapeutycznych oraz czas trwania procesu psychoterapii ustalane są podczas wstępnej konsultacji. Zwykle w systemie pracy 1 w tygodniu: czas trwania sesji wynosi 55 minut (koszt wizyty: 110 zł); w systemie pracy co 2 tygodnie: czas trwania sesji: 90 minut (koszt sesji małżeńskiej: 160 zł; koszt sesji rodzinnej: 170 zł).

W pewnych sytuacjach wskazana jest systemowa psychoterapia par, małżeństw (bez dzieci) albo spotkanie 1 rodzica z dzieckiem. Wskazania takie mogą wyłonić się dopiero na wstępnych konsultacjach rodzinnych, czasem mają miejsce ze względu na zapotrzebowanie rodziny.